admission@svcet.ac.in 0413-2644426 / +919884305050
Home >Academics >Department >Mechanical Engineering Students Achievements

STUDENTS ACHIEVEMENTS

WORKSHOP PARTICIPATION:

S.NO Name of the student Year Name of the Event Name of the College/University/Industry
1. 1.AKASH PALORON III Automobile Workshop SNS College of Engineering and Technology, Coimbatore.
2. 1. SHYAM SUNDAR. A
2. YOKESHWAR.M
3. SANJAY MICHAEL
4. KABILAN.P
III Design Workshop Sri Eshwar College of Engineering, Coimbatore.
3. 1. YOKESHWAR.M
2. SHAI SRINATH.R
3. KARTHI KEYAN.V
4. AKASH PALORON
III Workshop VIT,Chennai.
4. 1.LIVIYA.S
2. SARATHBAABU.K
3. DEEPAK.B
4. BARANIDHARAN.B
5. UDAYA KUMAR.P
6. VIGNESH.G
7. KARAN.A
8. LOGESWARAN.M
II Robotics Workshop PEC, PONDICHERRY
5. 1. YOKESHWAR.M
2. SHAI SRINATH.R
3. KARTHI KEYAN.V
4. ESSAI MOZHI
5. CHANDRU.M
6. SELVA DURAI.S
III Workshop Krishnaswamy College of engineering and technology, Cuddalore.
6. 1. SHYAM SUNDAR. A
2. SANJAY MICHAEL
3. ESSAI MOZHI
4. KISHOR.R
III Robotics Workshop PEC, PONDICHERRY

INTERNSHIP: ACADAMIC YEAR: 2018-2019:

S.NO Name of the student Year Name of the Event Name of the College/University/Industry
1. 1.AJITH KUMAR.S
2. PRIYANKA SHARON.P
IV INTERNSHIP L&T, PONDICHERRY
2. 1.AJITH KUMAR.S
2. PRIYANKA SHARON.P
3. NANTHA KUMAR
4. GANESH.M
III INTERNSHIP VIGNESH MOTERUX,PONDICHERRY

TECHNICAL COURSE:

S.NO Name of the student Year Name of the Event Name of the College/University/Industry
1. 1. JAMESRAJ.D
2. VIGNESH.G
3. SARATHBABU.K
4. LOGANATHAN.N
5. DINESH.B
6. LIVIYA.S
II NPTEL COURSE IIT Madras
2. 1. PRIYANKA SHARON.P
2.GANESH.M
3.ABIRAVAN.A
III NPTEL COURSE IIT Kharagpur

SYMPOSIUM/CONFERENCE/PAPER PRESENTATION:

S.NO Register No. Name of the student Year Name of the Event Name of the College/University/Industry
1. 16TB2930 PRIYANKA SHARON IV MECH SYMPOSIUM CK College of Engineering and Technology.
2. 16TB2930 PRIYANKA SHARON IV MECH SYMPOSIUM MIT,PONDICHERRY

INPLANT TRAINING:

S.NO Name of the student Year Name of the Event Name of the College/University/Industry
1. 1. N. MUTHUSAMY
2. I. RAJASEKAR
3. A.SOORIYA
4. NANTHA KUMAR
5. G.KUGAN
6. PRIYANKA SHARON.P
7. MADOURAM JEAN PIERRE S
IV INPLANT TRAINING TNSTC, VILLUPURAM
2. 1. M. SAIRAM
2. K. KUGAN
IV INPLANT TRAINING TVS LUCAS, VILLUPURAM
3. 1. MAYAVAN.I
2. KISHOR.D
3. BALAJI.S
4. ALDRIN MOSES.B
5. MADHANAGOPAL
6. VETRIVEERAN.S
IV INPLANT TRAINING VST TATA MOTORS Pvt, CUDDALORE
4. 1.SHYAM SUNDAR.A
2.KABILAN.P
3.RAJAVEL.R
4.PURUSHOTHAMAN.R
5.SANJAY MICHAEL
6.AKASH PALORAN
7.SELVA DURAI.S
8.YOKESHWAR.M
III INPLANT TRAINING SRI RAMANNA CARTONS,GANGARAMPALAYAM
5. MOHAMED IRSHATH.A III INPLANT TRAINING TNSTC, VILLUPURAM
6. NIJANDAN.A III INPLANT TRAINING METAL SCOPE Pvt,Pondicherry.

SPORTS ACHIVEMENT:

S.NO NAME YEAR GAME/EVENT LEVEL PRIZE/PARTICIPATION
1. ARAVINDHAN.V IV 1.BOXING
2.WUSHU
3. WUSHU
4. BOXING
5.WRESTLING
6.JUDO
1. UNIVERSITY LEVEL
2. YOUTH GAME ASSOCIATION,TN
3.CHENNAI TOURNAMENT
4. STATE LEVEL
5. UNIVERSITY LEVEL
6.NATIONAL
1.BRONZE
2. GOLD
3. GOLD
4.SILVER
5. BRONZE
6.PARTICIPATION
2. KISHOR.R III CARROM UNIVERSITY LEVEL THIRD
3. BHARATHAN.V II CARROM UNIVERSITY LEVEL FOURTH
4. BHUVANESHWARI . V II TABLE TENNIS UNIVERSITY LEVEL THIRD
5. SHAI SRINATH.M III CRICKET STATE LEVEL PARTICIPATION

AICTE AWARDS:

S.NO NAME YEAR AWARDS LEVEL PRIZE/PARTICIPATION
1. 1.JAMES RAJ.D
2.SARATHBAABU.K
II AICTE Vishwa karma awards NATIONAL SELECTED